Fråga
Mitt problem började i dag, när jag märkte att jag inte kunde kolla filmer på Youtube. Jag startade då om datorn, ingenting annat. När den startades fick jag en varning om att mitt Windows inte gick att verifiera. Jag har haft mitt Windows XP Professional i cirka tre år och har aldrig haft problem innan.
Jag tänkte då göra en systemåterställning och välja ett tidigare datum. Det stod då så här: ”Systemåterställningen har inaktiverats av en grupprincip, kontakta domänens administratör om du vill aktivera systemåterställningen. Vad gör jag åt det?
Jag undrar också varför det stod att mitt Windows inte är giltigt längre?
Tobias Stolt
Svar
Det kanske finns flera problem här. Om systemåterställningen har inaktiverats kan det bero på att du fått in elak kod i dator. Gör genast en virussökning. Om du inte har något pålitligt program kan jag rekommendera Norton Power Eraser, http://security.symantec.com/nbrt/overview.aspx?lcid=1033, som är gratis.
Hur du återställer systemåterställningen kan du läsa om hos Microsoft: http://support.microsoft.com/kb/310405/sv och http://support.microsoft.com/kb/283073.
När det gäller aktiveringen av ditt Windows, kontrollera först att det är äkta vara du har och en giltig licensnyckel. Om det är en färdigköpt dator med Windows förinstallerat brukar nyckeln finnas på en etikett någonstans på datorn. Annars finns nyckeln i boxen med installationsskivan. Om det är en piratkopia kan kontrollen av detta ha aktiverats när du uppdaterat via Windows Update. Då återstår bara att betala för en licens.
Annars kan du prova att aktivera om Windows. Öppna Windows-aktivering genom att klicka på Start, gå till Alla program, Tillbehör, Systemverktyg och klicka sedan på Aktivera Windows. Eller så kan du gå till Startknappens Kör-fält och skriva in:
oobe/msoobe /a