Fråga
Hej. Jag har köpt en bärbar dator med Vista, men vill ha en egen version. Men när jag kör installationen hittar den inga drivrutiner, Varför?
Svar
Nu är jag inte säker på att jag förstår dig rätt. Du har köpt en dator med en förinstallerad OEM-version av Vista, men den vill du inte ha? I stället vill du installera en helt ny ”kartongversion” av operativsystemet, är det korrekt?
Det kan ju vara så att Vista inte har drivrutiner till all hårdvara i din dator. Eftersom du säkerligen bara har fått en återställningsskiva med datorn (eller kanske inte ens det, utan bara en återställningspartition på hårddisken) har du inga drivrutiner att installera. Du får helt enkelt leta upp din dator på tillverkarens webbsida och ladda ner nödvändiga drivrutiner där. Förhoppningsvis finns de tillgängliga.