Med Vostro 2510 visar Dell att även en bärbar företagsdator kan vara elegant.
Dell Vostro 2510 är ett klart avsteg från de traditionellt svarta och lite tråkiga, bärbara företagsdatorerna. Datorns skal är nämligen skinande rött. Estetiskt tilltalande är Vostro 2510, men i övrigt är datorn inte speciellt uppseendeväckande.
Vostro 2510 är inte baserad på Intels senaste plattform för bärbara datorer, men den är ändå en kraftfull arbetsmaskin. Datorn har en 15,4 tum stor bildskärm och kan fås med Intel Core 2 Duo-processorer med klockfrekvenserna 1,8, 2,0 och 2,6 gigahertz. Den snabbaste processorn har 6 megabyte cacheminne. DDR2-minnen på 2, 3 eller 4 gigabyte och hårddiskar med rotationshastigheten 5 400 varv i minuten och lagringskapacitet på 160 eller 320 gigabyte, kan Vostro utrustas med. Kunder som vill ha en mer högpresterande hårddisk kan välja en modell med rotationshastigheten 7 200 varv i minuten och lagringskapaciteten 250 gigabyte.
Grafiken tar Nvidias Geforce 8400 M-kretsar med 256 megabyte minne hand om. Som tillval kan Vostro 2510 utrustas med en Blu-ray-enhet och Wi-Fi-gränssnittet 802.11n.
I USA kostar Dell Vostro från 899 dollar och uppåt.
Av: Mats Andersson