Den senaste versionen av Android, version 4.0 även kallad Ice Cream Sandwich, innebär en stor förändring och kommer därför att göra telefoner med äldre system omoderna och mindre intressanta för köparna.
Eftersom de flesta telefoner fortfarande säljs med version 2.3 eller till och med 2.2 är det viktigt för tillverkarna att kunna utlova uppgradering nu när Android 4 är här.
Samsung har meddelat att de telefoner och datorplattor som kommer att få uppgraderingar någon gång under första kvartalet 2012 är Samsung Galaxy S II och Galaxy Note, varefter följer Galaxy R, Galaxy Tab 10.1, Galaxy Tab 8.9, Galaxy Tab 7.7 och Galaxy Tab 7.0 Plus.
Från HTC lyder senaste beskedet att en lång rad telefoner kommer att uppgraderas, nämligen HTC Amaze 4G, Droid Incredible, Droid Incredible 2, EVO 4G, EVO 3D, EVO Shift 4G, G2, Inspire 4G, Sensation 4G och ThunderBolt.
För LG:s del handlar det om Optimus 2X, Optimus Black, Optimus 3D och Optimus LTE och Motorolas lista är ännu kortare: Droid Bionic, Droid Razr och Xoom. Sony Ericsson meddelar i sin blogg att de telefoner som kommer att få en uppgradering till Android 4 är hela Xperia-serien.
Räkna dock med att dessa uppgifter inte är huggna i sten, utan kan komma att förändras.