Inte riktigt lika snabb men betydligt billigare än föregångaren Exilim Pro EX-FI är Casios nya snabbskjutare.
Casio Exilim EX-FH20 är en digitalkamera som har kapacitet att ta 40 bilder i sekunden och spela in videosekvenser med upp till 1 000 bilder per sekund. Föregångaren Exilim Pro EX-FI är strået vassare med upp till 60 bilder per sekund och förmågan att ta videosekvenser med upp till 1 200 bilder per sekund.
Med ett lägre pris och förenklad manövrering vänder sig Casio till en bredare målgrupp med EX-FH20. Kameran har en bildsensor med en upplösning på 9,1 megapixel och en 20x optisk zoom samt en bildstabiliseringsfunktion.
Den så kallade burstfunktionen gör det möjligt att ta mycket snabba bildserier med upp till 40 bilder per sekund i upplösningen 7 megapixel. Funktionen kan ställas in i sju olika lägen från en upp till 40 bilder per sekund. För att fotografen inte ska gå miste om att fånga ett viktigt ögonblick på bild, så kan kameran förinspela upp till 40 stillbilder innan slutarknappen trycks ned.
Förutom att kunna registrera videosekvenser med upp till 1 000 bildrutor per sekund, kan man med EX-FH20 spela in 30 bildrutor per sekund i HD-upplösning, 1 280 x 720 bildpunkter.
Från och med slutet av september ska Casio Exilim EX-FH20 finnas tillgänglig i fotohandeln med ett pris på cirka 4 995 kronor inklusive moms.
Av: Mats Andersson