Fråga
När jag trycker Ctrl + Skift + Esc för att få upp Aktivitetshanteraren (eller öppnar den på något annat sätt) ser den väldigt mystisk ut. Det brukade finnas flikar i överkanten där jag kunde välja olika visningar, men de är helt borta. Det finns inte heller någon knapp för att stänga fönstret. Vad har hänt? Frågan gäller Windows 7.
Bertil Brolin
Svar
Du har råkat ramla på en tämligen okänd finess i Aktivitetshanteraren som finns i både Vista och 7, en sorts miniläge som ska ta upp så lite utrymme som möjligt på Skrivbordet. Åtminstone misstänker jag att det är det som är tanken bakom denna ganska meningslösa funktion.
Förmodligen har du råkat dubbelklicka i fönstrets nedre kant. Om du gör det igen, någonstans i närheten av knappen ”Avsluta processen”, får du tillbaka det ursprungliga utseendet.