Fråga
Får en dansk läsare ställa en fråga? Jag har datorn (med Windows XP Home) ansluten till ett trådlöst nätverk med hjälp av ett USB-nätverkskort, men har normalt ingen annan USB-utrustning permanent inkopplad. Det har fungerat fint i ett år.
En dag i augusti när jag skulle starta datorn efter att den hade stått i viloläge, kom det plötsligt ett meddelande om att en ansluten USB-enhet hade överskridit tillåten strömförbrukning, och att jag skulle stänga av enheten, som annars skulle sluta att fungera.
Jag gjorde som uppmanat, men det hjälpte icke. Jag fick starta om datorn för att få nätverkskortet att fungera. Så har det varit sedan dess. Jag är i praktiken avstängd från att sätta datorn i viloläge, eftersom nätverkskortet (eller USB-porten) då slutar att fungera till nästa omnstart.
Hur fixar jag det problemet?
Svar
Självklart är även danskar välkomna med frågor. Ditt problem är egentligen en luring. Meddelandet lyder i sin helhet: ”A USB device has exceeded the power limits of its hub port. For assistance in solving this problem, click this message.”
Felet är tydligen inte helt ovanligt och jag har sett flera teorier om vad det beror på. En trolig sådan är att strömmen till USB-portarna stängs av när datorn går ner i viloläge. När den aktiveras igen uppstår en strömrusning för att ladda upp de avkopplingskondensatorer som finns på portarna. Det är över på några millisekunder, men moderkortet hinner ändå reagera på överströmmen.
Men det framgår inte av din fråga om du provat att strunta i felmeddelandet. Om ovanstående är felorsaken borde nätverkskortet nämligen fungera utmärkt ändå. Då kan du ju klara dig med att bara stänga av alla USB-felmeddelanden.
Andra tips jag har sett är att ta bort allting som har med USB att göra ur Enhetshanteraren och sedan låta Windows installera om det. Det känns instinktivt inte som om det skulle göra någon nytta, men varför inte prova?
Om det finns någon läsare som känner igen problemet och vill utveckla eller har en lösning – hör gärna av er!